Sedacja wziewna - uspokaja i rozwesela pacjentów w gabinecie stomatologicznym

MEDserwis.pl >Sedacja wziewna - uspokaja i rozwesela pacjentów w gabinecie stomatologicznym

Sedacja wziewna - uspokaja i rozwesela pacjentów w gabinecie stomatologicznym

Medycyna obecnie jest w stanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból związany z zabiegami wykonywanymi w gabinecie stomatologicznym. Dzięki ciągłemu rozwojowi technik znieczulenia miejscowego, wykonywanie zabiegów stomatologicznych może być zupełnie bezbolesne. Problemem staje się aktualnie lęk jaki pacjenci czują przed leczeniem.

Lęk przed dentystą jest stanem bardzo częstym związanym ze strachem przed aparaturą oraz przewidywanym osobliwym bólem. W literaturze stomatologicznej pojawiły się nawet specjalne pojęcia określające lęk stomatologiczny: dentofobia oraz odontofobia. W związku z tym kwestie lęku są szczególnie ważne do rozpatrywania w dziedzinie stomatologii. Naukowcy dopatrują się jego źródeł w negatywnych doświadczeniach w gabinetach stomatologicznych w dzieciństwie. Bardzo ważne jest, aby dziecko będące pierwszy raz u stomatologa nie posiadało jedynie negatywnych skojarzeń z leczeniem. Pierwsza wizyta powinna być wizytą zapoznawczą, na której dziecko zostanie zaznajomione ze sprzętem medycznym, ewentualnie zostaną przeprowadzone proste i krótkie zabiegi profilaktyczne.

Zgodnie z leksykonem medycznym lęk jest to nieprzyjemny stan napięcia, który może utrudniać pracę stomatologa. U większości pacjentów najsilniejszy jest on przed rozpoczęciem leczenia później jednak w miarę trwania zabiegu się zmniejsza, u niektórych osób pozostaje na takim samym poziomie w trakcie jak i pod koniec.

Głównym zastosowaniem sedacji podtlenkiem azotu w stomatologii jest leczenie lęku u pacjentów. Podtlenek azotu (popularnie gaz rozweselający) nie może być mylony ze znieczuleniem ogólnym. Podczas pełnej narkozy pacjent doznaje utraty świadomości, zniesienia odruchów oraz całkowitego zniesienia odczuwania bólu. Podczas sedacji podtlenkiem, świadomość oraz odruchy zostają zachowane, natomiast czucie bólu jest nieznacznie zmniejszone.

Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej polega na stosowaniu się do wskazań oraz przeciwwskazań. Wskazaniem jest silny lęk, wzmożony odruch wymiotny, nadpobudliwość, jest to również metoda z wyboru dla pacjentów z chorobami krwi, padaczką, astmą oskrzelową, hemofilia oraz nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazań jest znacznie mniej. Nie wolno jej stosować u osób ze stwardnieniem rozsianym, porfirią, niedrożnością dróg oddechowych (stany zapalne, przeziębienia oraz przerost migdałków), chorobami psychicznymi. Metoda ta niepolecana jest również u kobiet w I trymestrze ciąży oraz u alkoholików.

W klinice CitiDent dbając o komfort naszych pacjentów zabieg sedacji stosujemy zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Dr Anna Walawska,
lekarz dentysta
Klinika stomatologiczna CitiDent

Sedacja wziewna

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl